Z kieliszkiem przez świat

kieliszki do wódki

Alkohol dla niektórych kultur jest tematem tabu. My mówimy o nim chętnie. Jeszcze chętniej spożywamy i porównujemy się z innymi narodami.

Gdzie kieliszki do wódki są zawsze pełne?

Prezentowane statystyki nie są miarodajne, gdyż podają spożycie per capita, czyli średnio na głowę mieszkańca. Innym kryterium, powodującym niekompatybilność kategorii jest rodzaj wypijanego trunku, dlatego przelicza się objętość na skalę czystego spirytusu. Od lat w czołówce znajduje się większa część Europy z krajami, w których spożywanie mocnych trunków ma długą tradycję.

Jakich używa się naczyń?

Ciekawą obserwacją jest wielkość kieliszków do wódki używanych przez narody. Polacy i Rosjanie używają zdecydowanie największych naczyń, które są opróżniane jednorazowo. Ciekawostką jest pojemność kieliszków, z których pili Rosjanie przed laty. Najmniejsze naczynie miało pojemność, bez mała dwieście gramów. Natomiast kieliszek do wódki wagi ciężkiej, nazywany stopką mieścił mniej więcej… półtora litra płynu.

Ciekawostki c.d.

Zabawną modą z XVIII wieku było wyposażenie barków. W dobrym tonie było posiadanie alkoholi o nazwach kolejnych liter alfabetu.

Używanie wódki wpłynęło na obyczaje dyplomatyczne. Było w zwyczaju, iż posłowie na powitanie wypijali wspomnianą wcześniej stopkę, dlatego delegacje zagraniczne składały się co najmniej z dwóch emisariuszy. Domyślacie się dlaczego?

Zobacz również