Kieliszki, puchary, czyli narzędzia barmana

kieliszki do martini

Kompletując wyposażenie barku, szczególną uwagę zwracamy na kieliszki. Chcąc godnie przyjąć gości i zaspokoić ich kulinarne gusta powinniśmy zadbać o to, by żadnego rodzaju szkła nie zabrakło.

Jaki kieliszek, do jakiego trunku?

Wskazane jest, by każdy rodzaj alkoholu podawany był we właściwym formacie kieliszka. Świadczy to o dobrych manierach i dużej wiedzy barmana.

  1. Kieliszki do wódki – o pojemności 25 i 50 ml. Jest zasada, że do wódek czystych i gatunkowych podajemy kieliszki na nóżce. Natomiast wódki czyste serwowane są tylko w szkle prosto ściętym ze zgrubieniem w dolnej części.
  1. Kieliszki do wina – jeśli do białego, mają pojemność 100 ml i kształt kwiatu tulipana. Czerwone podajemy w większych, o poj. 125-250 ml, o czaszy kulistej.
  1. Kieliszki do szampana – są wysokie i smukłe na nóżce. Ich kształt zapewnia zatrzymanie „bąbelków” w napoju. Pojemność waha się od 150 do 180 ml. Niektóre modele rozszerzają się w górnej części.
  1. Kieliszki do martini – mają charakterystyczny kształt odwróconej piramidy. Dość duże egzemplarze pojemności od 150 do 350 ml. Kieliszków do martini na pewno nie pomylicie z innymi.
  1. Kieliszki do koniaku – w kształcie średnich, a nawet dość dużych kul na niezbyt wydatnej nóżce. Pojemność od 230 ml w górę.

Zobacz również